top of page
הפנימיה

חברת הנעורים במבואות עירון

חברת הנעורים הינה המסגרת הבלתי פורמאלית של בית הספר מבואות עירון. חברת הנעורים הינה פנימייה אשר שמה את החניך במרכז ומאפשרת ביטוי אישי וקבוצתי של יכולות מנהיגות, עצמאות ויצירתיות, בחברת הנעורים החניכים הם הלב הפועם של העשייה, הפעילות והשיח החינוכי המתקיים. הצוות בחברת הנעורים מסייע, מדריך ועוזר לחניכים, קשוב לצרכיהם ופועל לפי עיקרון של דיאלוג חינוכי, אך אם זאת לעיתים גם מציב את הגבולות.

המסגרת מכילה 3 זרמי אוכלוסית מרכזיות:

צברים- חניכים מכיתות ט'-י"ב שבוחרים להיות חניכים בחברת הנעורים. החניכים הם מיישובי הסביבה ולומדים בבית הספר. החל מכיתה י' החניכים אף לנים בפנימייה, בין שני לילות בשבוע לארבעה לילות, בהתאם להחלטה משותפת בין ההורים, החניכים והצוות. החניכים בחברת הנעורים פועלים ויוצרים עבור עצמם ועבור חבריהם. החניכים עוברים תהליך כקבוצה ומועצמים ברמה האישית והקבוצתית.

פל"א- פרוייקט להעצמה אישית של בני העדה האתיופית הגרים בפרדס חנה. כחלק מהתפיסה הרב תרבותית וכחלק מתפיסה הגורסת כי למבואות עירון יש אחריות קהילתית וכן יכולת לתרום ולהיתרם מקשר עם האוכלוסיות השונות במרחב, הוקמה לפני 15 שנה תכנית פל"א. חניכי פל"א מכיתה ז' נשארים לפנימיית יום המכילה מרכז למידה, פעילות חברתית-ערכית והעשרה עבורם ועבור הוריהם, שמגיעים אחת לשבוע לבית ספר להורים ועוברים קורסים והשתלמויות על מנת לתת להורים כלים נוספים כדמויות בוגרות. החל מכיתה ט' חניכי פל"א מצטרפים לפעילות חברת הנעורים של קבוצות הצברים ונמצאים יחד איתם בקבוצות השונות. 

נעל"ה- נוער עולה לפני הורים. תוכנית של משרד החינוך שהחלה לפני 30 שנה ומבואות עירון היה בית הספר הראשון בישראל שהפעיל אותה. מטרת תכנית נעל"ה הינה להביא בני נוער יהודים וזכאי עלייה על פי "חוק השבות" ללימודי תיכון בישראל להשגת תעודת בגרות, וזאת יחד עם גיבוש זהות ישראלית וציונית, בתקווה שיתאזרחו עם תום לימודיהם בכיתה י"ב, יהיו  לאזרחים מועילים במדינת ישראל, ועל ידי כך יביאו לעליית משפחותיהם בעקבותיהם – במהלך תכנית או אחריה. חניכי התוכנית מגיעים בכיתה י' ומסיימים בכיתה י"ב עם תעודות בגרות, מרבית חניכי נעל"ה במבואות עירון אף מתגייסים לצבא ומתאזרחים. במהלך התוכנית החניכים מכירים את ישראל, מתחברים לחברה הישראלית, מטיילים בארץ, נחשפים לתרבויות שונות וחלקם אף זוכים להתארח אצל משפחות מארחות מהאזור שמקבלות אותם באהבה.

חזון חברת הנעורים

אנו מאמינים בכוחם של בני הנוער לקחת אחריות על חייהם ועל הסובבים אותם. אנו מאמינים בשיח שוויוני ומכבד כל פרט ופרט ללא קשר לגילו, אמונתו ומוצאו.

הפנימייה תפעל ליצירת חברת נעורים תוססת, יוצרת ואקטיבית ותעניק אלטרנטיבה משמעותית וחינוכית לבני נוער.

באמצעות הדיאלוג תטפח חשיבה ביקורתית החותרת ליצירת מנהיגות הומאנית המקדמת צדק חברתי, שוויון ערך האדם, סובלנות ומעורבות חברתית.

מטרות על

1. חברת הנעורים מבואות עירון תהווה כלי לפיתוח מנהיגות ותחתור ללקיחת אחריות ברמה האישית, הקבוצתית והחברתית.

2. חברת הנעורים מבואות עירון תהווה יסוד מחבר בין האוכלוסיות השונות, תוך מתן לגיטימציה לרב תרבותיות כמו גם למקומו של הפרט בחברת הנעורים.

 

בוגרי חברת הנעורים

אנו מצפים כי בסיום התהליך בחברת הנעורים יצאו בוגרים:

1. בריאים, מאוזנים ובעלי כלים לעצב לעצמם זהות מגובשת.

2. משכילים ורחבי אופקים, בעלי מטען תרבותי עשיר.

3. סקרנים ופתוחים, בעלי מחשבה עצמאית וביקורתית.

4.  בעלי מיומנויות רגשיות, קשובים לעצמם ולזולתם.

5.  בעלי ערכים הומניסטיים: זכויות האדם, ראיית האחר, סולידריות חברתית.

6. עצמאיים ולוקחים אחריות על חייהם.

7. בעלי יוזמה, שואפים להתפתח ולממש את יכולותיהם.

8. מעורבים ומגלים אחריות חברתית, שואפים להגשים את אמונותיהם בדרך חייהם.

 

ערכים מרכזיים בחברת הנעורים:

 • מנהיגות

 • אחריות אישית ועצמאות.

 • שיוויון ערך האדם והאישה 

 • כבוד האדם והאישה

 • מעורבות בחברה.

 • ציונות בדרכי שלום

 • מימוש עצמי בקבוצת השווים

צוותים וועדות:

בחברת הנעורים פועלים צוותים וועדות שמטרתן יצירת מנהיגות ועשייה של החניכים. את הפורומים מובילים חניכי שכבת י"ב והם מכילים חניכים מכלל הקבוצות. הועדות הן קבוצות חינוכיות אשר עוברות תכנים ותהליכים כחלק אינטגרלי מהתהליך החינוכי והחברתי בחברת הנעורים, משמשות ככלי לתהליכים מוסדיים רחבים, מהוות עמוד שדרה של יצירה, במות, והתנסות בהובלה בחברת הנעורים, מקנות כלים של שיתוף פעולה, הפקה, יצירה אישית ומשותפת, נותנות מקום לרחשי הלב ורצונות אומנותיים של החניכים.

צוותים מרכזיים:

 • צוות הבנה-  צוות שאחראי על כל נושא ההגברה והתאורה במוסד. מלווה בידי בית הספר וצוות חברת הנעורים. מכיל חניכים מכיתות ח'-י"ב לא בהכרח רק חניכי חברת הנעורים.

 • צוות ניתוב- צוות שאחראי על כל נושא התיעוד, צילום, עריכה והפצת מידע במוסד. מתעד אירועים שקוראים בחברת הנעורים ובבית הספר.

הועדות:

 • ועדת תרבות- ועדה הדואגת לפעילות התרבותית המתקיימת במוסד בערבי שישי ובחגים . לפעילות זו מוזמנים כל  חניכי מבואות עירון מבית הספר . ההופעות מהווים במה חשובה וכלי ביטוי לכישרונות השונים של החניכים בתחומי האומנות . באחריות הועדה להפיק ערבי תרבות כפעם בחודש בימי שישי. בסיום הערב יש דיסקו לשכבות ט'-י"ב.

 • ועדת הווי- ועדה הדואגת לערבי חברה ולפעילויות שונות  המתקיימות בחברת הנעורים בימי אמצע השבוע, בימי רביעי בדרך כלל לכלל חניכי חברת הנעורים.

 • ועדת עלון- ועדה זו אחראית על הוצאת  עלון מספר פעמים בשנה, ככלי דמוקרטי- תקשורתי חשוב להעלאת ביקורת ולהעברת אינפורמציה על הנעשה בבית ספר ובחברת הנעורים . הכתיבה של העלון נמשכת כחודש, בזמנים שונים, הועדה אף אחראית על פעילויות שונות בנושאי כתיבה, אומנות ותקשורת.

 • פרלמנט חניכים- גוף שמטרתו היא לשים את חניכי חברת הנעורים במרכז העשייה וההובלה הפנימית. גוף שיש לו את היכולת לשנות ולהשפיע על החלטות שונות, הוא גוף דמוקרטי המכיל נוכחות של חניכי י"א-י"ב מהקבוצות השונות, צוות מדריכים וחברי הנהלת חברת הנעורים.

 • ועדת ספורט- ועדה שאחראית על פעילויות ספורט, טורנירים ואליפויות.

 • ועדת חוץ- אחראית על פעילות חברתית החוצה ופנימה, כגון תרומה לקהילה, התנדבויות, הרצאות ונושאי תוכן חברתיים.

 

הלו"ז בחברת הנעורים:

בחברת הנעורים הלו"ז מכיל פעילויות שונות לכלל האוכלוסיות וחלק לפי המסגרת. ימי ראשון ורביעי הם הימים המרכזיים של הפעילות בחברת הנעורים- הנקראים "ימי עוגן" והם ימים שמכילים פעילות משותפת ואחידה לכלל החניכים והאוכלוסיות.

הפעילות המרכזית שמתקיימת:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בנוסף בלו"ז של החניכים קיימים- ערבי תרבות אחת לחודש בימי שישי, מרכזי למידה לאורך השבוע, זמני אימון בחדר ספורט ופעילויות נוספות.

 • לאורך השנה חברת הנעורים מקיימת מספר אירועים בסופי שבוע:

 • סמינר בית לכלל החניכים בהובלת שכבת י"ב.

 • סמינרי קבוצות.

 • שבת בנייה לפורים וחמשוש בנייה לפורים.

 • טיול חברת הנעורים.

 • אירועים נוספים לפי יוזמת החניכים.

 

הצוות בחברת הנעורים:

בכל הקבוצות קיים צוות חינוכי, אחראי ומנוסה. צוות הקבוצה מלווה, מדריך ומשמש כדמות בוגרת עבור חניכי הקבוצות השונות.

 

קבוצות נעל"ה
- לכל קבוצת נעל"ה יש הורה בית (אב/אם בית) בוגרים אשר אחראים על כלל הצרכים של החניכים- אישית, בריאותית, ענייני מזון, הגיינה ונמצאים עבורם במהלך כל שעות הבוקר.

מדריך/ת קבוצה אשר אחראים על כל עולמם של החניכים לאחר שעות הלימודית, מובילים את התוכנית החינוכית, מלווים ומסייעים אישית בהדרכה צמודה, בקשר מול ההורים בנושאים שונים ומחברים את החניכים לקהילה המקומית ולחברה הישראלית.

 

קבוצות הצברים
בקבוצות הצברים יש 2 מדריכים לקבוצה, אשר אחראים על כל פעילותם וצרכיהם של החניכים בשעות שהם נמצאים במסגרת חברת הנעורים. מדריכי הקבוצות מובילים את התוכנית החינוכית, מסייעים ומדריכים ברמת הפרט וברמת הקבוצה, דואגים שהחניכים ישנים בלילה וקמים בבוקר.

בחברת הנעורים ישנה קומונה של 6 שינשינים (שנת שירות) אשר מדריכים ומובילים עם הצוותים השונים את חניכי נעל"ה וצברים, מחברים בין האוכלוסיות ומקיימים פעילות ענפה עבורם וגם בקהילת בית הספר.

בעלי תפקידים מרכזיים ויצירת קשר:

 

 

 

 

 

 

מדריכי הפנימייה:

ט'- ניצן ברקאי, עומר חורש

י' צברים- אלון ענבר, מקס עילם

י"א צברים- אורין וינר, תמר באום

י"ב צברים- תומר נג'מה

י' נעל"ה- פניר יצחקוב, ורד כשני

י"א נעל"ה- אנסטסיה פייגין, אורית דובין

י"ב נעל"ה- קורל שבת, ג'ניה לרנר

חזון ומטרות
צוותים וועדות
לו"ז
הסגל החינוכי
לוז חברת הנעורים.png
בעלי תפקידים בחברת הנעורים.png
bottom of page